Що буде з “Ісламською державою” після смерті її лідера Багдаді
Коментує муфтій мусульман України шейх Саїд Ісмагілов.
ЗМІ вже стільки раз повідомляли про “загибель” Багдаді, що, думаю, встановлений факт його смерті ніяк не вплине на Ісламську державу (далі — ІДІЛ). Я маю сумнів, що саме він керував усією злочинністю, яку нес людству цей терористичний анклав. ІДІЛ майже зник з карт, і взагалі було дивно, яким чином він так довго протримався проти цілої міжнародної коаліції, але сама ідея тероризму не зникла. Тому може бути, що окремі злочини будуть брати на себе носії цієї насильницької ідеології.
Чим є ця організація? Купкою фанатичних прихільників тероризму, яка прикривається ісламськими гаслами для збагачення певних лідерів ІДІЛу. Там усе було замішано на любові до насильства. Мені здається, що прихільники ІДІЛу отримували задоволення від насильства, можливо, це і було головною їхньою ідеологією.
Стосунки з ісламським світом в ІДІЛу вкрай погані, адже мало хто знає, що більшість їхніх жертв становили саме мусульмани. Усі мусульманські країни офіційно висловлювались проти ІДІЛу, а пересічні мусульмани дуже їх бояться. ІДІЛ з’явився на хвилі радикального незадоволення станом мусульманського світу. На початковому етапі в свої лави вони вербували саме романтиків, неофітів і людей, постраждалих від дій політичних режимів низки арабо-мусульманських країн.
Це вже згодом стало зрозуміло, що це не «країна мусульманської справедливості», а безжальний терористичний анклав, але вороття бійців ІДІЛ до мирного життя було великою рідкістю. Хто туди потрапив, за своїм бажанням повернутися не міг.
Я переконаний, що до створення ІДІЛу має відношення Росія, хоча б тому, що там були тисячі росіян, а другою після арабської мови там лунала російська. До того ж поява ІДІЛу зруйнувала цілу низку економічних планів з транспортування нафти й газу до Туреччини й далі в Європу, що дуже вигідно Росії. Чи причетні американці до створення ІДІЛу, я не знаю.
ІДІЛ прикривався ультраконсервативними ідеями салафізму. Салафіти засуджують будь-які немусульманські культові та історичні споруди. Їхньою ідеєю було знищення всього немусульманського. Тому вони так безжально ставились до культурного спадку інших культур та цивілізацій.
Мені важко сказати, чи є ефективною протидія ІДІЛу в європейських країнах. Цей радикальний анклав виник на хвилі незадоволення бесправністю мусульманського світу. На жаль, як мені здається, в цьому напрямку нічого поки не змінилося на краще.
Комментирует Андрей Бузаров — украинский аналитик, востоковед, кандидат философских наук.
Я не очень верю, что Багдади погиб или умер. Никаких убедительных доказательств, кроме заявления высокопоставленных чиновников США, не было. Поэтому здесь большой вопрос для меня, как для востоковеда. Представим, что он умер, что он исчез, его нет.
Что касается самого Исламского государства, то этот феномен до конца не исследован, и никто не может до конца сейчас понять, откуда он появился, кто за ним стоял или стоит, и генезис самой организации, а так же – использовали другие страны исламскую идеологию в своей внешней политике.
Я думаю, что в прежних масштабах Исламское государство существовать уже не будет, и эта организация уже не будет иметь такое влияние. Но она полностью не уничтожится, поскольку идеология Исламского государства сохраняет привлекательность.
Что касается противодействия Исламскому государству, я считаю, что никакой глобальной стратегии не было, всё было очень спонтанно. И войну против Исламского государства каждая страна — Россия, США, Турция — вела по-своему. Это ещё раз показывает неоднозначность подхода к Исламскому государству.
Опасность заключается не в территориальных завоеваниях, — там происходили чудовищные преступления, — а в идеологии, которую эта организация несла. Исламская организация сыграла радикальную роль. Очень много радикалов со всего мира поехали туда воевать и не вернулись. Это была губка, которая впитывала в себя радикальных элементов со всего мира. Вот в этом контексте она была удобна многим странам. Она помогала решать проблему с радикальными политическими течениями ислама.
Моё резюме таково: исламское государство ИГИЛ или ДАИШ, как его называют, в прежнем масштабе вряд ли возродится, но его идеология никуда не исчезнет. Её будут использовать другие радикальные элементы, и не исключено, что за ИГИЛом стояли ведущие страны мира, которым было выгодно создание этой структуры, чтобы использовать ее для достижения своих внешнеполитических целей.
Комментарии (1):
витамин б12
| Ссылка на комментарий
и какаое эти заявления имеют отношение к Христу ? и вообще теме сайта , зачем флудить ими интернет газету , Вы удаляете комментарии , в которых честно говорится о недостатках Вашей организации , но зато даете слово представителям отступивших конфессий , которые рекламируют свои религии и делают политические заявления , особенно против неудобных для каких-то сторон стран !