«Особливості релігійного і церковно-релігійного самовизначення громадян України: тенденції 2000-2021рр»
Рецензія на книгу «Особливості релігійного і церковно-релігійного самовизначення громадян України: тенденції 2000-2021рр»
Інформаційні матеріали підготовлені до засідання постійно діючого круглого столу «Релігія і влада в Україні: проблеми взаємовідносин» за сприяння Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні. Книга включає в себе 172 сторінки.
Книга включає в себе такі аспекти: релігія і Церква в українському суспільстві: 2000-2021рр.(соціологічні дослідження): рівень і характер релігійності українського суспільства; релігія, церква і суспільство; Церква і держава; оцінка громадянами міжрелігійних, міжконфесійних та міжцерковних відносин; Державні документи; документи, заяви і звернення всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, а також окремих Церков України з приводу актуальних подій і проблем у державно-конфесійних відносинах; результати фокус-групових дискусій, а також велику роль в книзі відграє статистика.
Якщо говорити про головну ідею, яку розгортає автор то їх дві, це відношення людей до релігії і все що з цим пов’язано, а також думка, ставлення і положення Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій до тенденцій сьогодення.
Автор торкається найактуальніших питань, ставлення Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій до нових законів і петицій, також заяви ВРЦіРО до необхідності захисту традиційних сімейних цінностей, а це питання хвилює більшість українців і майже всіх хто має власну сім’ю і дітей. Це і маніфест ВРЦіРО на захист прав дітей і сімей, також заклик про відхилення законопроекту щодо нетерпимості. Це перекликається із заявою про сімейні цінності. Це і звернення ВРЦіРО про гідність і велич дару людського життя, про легалізацію абортів і ставлення до цього, заклик до збереження життя і відповідальність. Також звернення ВРЦіРО стосовно всеукраїнського дня довкілля і 35 роковин Чорнобильської катастрофи із закликом до збереження довкілля і покращення. Позиція ВРЦіРО стосовно агресії росії до України і заклик до миру. Рада церков виражає своє обурення стосовно законопроекту, який сприяє азартним іграм і лотереям. І на останок: позиція церкви і заклик щодо початку процесу вакцинації від COVID-19 в Україні. Всі ці теми торкаються кожну верству населення України, жоден громадянин не зможе сказати, що не знайшов теми, яка б не торкнулася його якимось чином. Книга є абсолютно актуальною, так як в ній подані найсвіжіші проблеми як суспільства загалом, так і самої церкви.
Одна з цілей автора – висвітлити позицію Ради церков стосовно останніх подій нашого світу, які так швидко розгортаються, а також висвітлити думку простих громадян для релігійних організацій стосовно релігійних питань. Стосовно читацької авдиторії, то вона може буде досить обширною. Загалом це люди якимсь чином пов’язані із церквою і релігією, члени церкви, ті хто просто цікавляться релігійним життям і навість атеїсти чи «вороги» церкви. В книзі наводяться результати соціологічного дослідження, робиться їх порівняльний аналіз з даними аналогічних досліджень минулих років. Результати досліджень узагальнені в таблицях і діаграмах. Порівняльний аналіз результатів досліджень дозволяє стисло окреслити тенденції розвитку релігійності українського суспільства впродовж останніх 20 років і зробити наступні констатації. Якщо говорити про вік тих, хто буде зацікавлений в наступному контенті — то це вже сімейні люди, якщо вони підпадають під вище написані умови.
Автор однозначно займає релігійну позицію. Також за допомогою опитувань і діаграм ми можемо побачити достатньо високий рівень релігійності українського суспільства. Центр Разумкова висвітлює позицію Ради церков, які зацікавлені в покращені стану екології, за традиційні сімейні цінності, за здоров’я українців, за освіту і т.п. Також центр Разумкова виступає проти дискримінацій, але і проти заборони слова, тобто проти того аби мовчати про правильність традиційність сімейних цінностей і потакання ЛГБТ течіям.
Те, що центр Разумкова взявся за таку справу – висвітлити позицію церков є дуже корисним навіть і для самих віруючих людей, або для тих, хто відносять себе до визначеного віросповідання. Як ми вже визначили, одну з цілей цієї книги – «висвітлити позицію ради церков стосовно останніх подій нашого світу які так швидко розгортаються, а також висвітлити думку простих громадян для релігійних організацій стосовно релігійних питань», то можемо сказати що всі результати опитування людей стосовно їх релігійності і їх відношення до церкви, в самому наймасштабнішому значені цього сова, з усіх куточків України висвітлені у книзі. Як мінімум, ми як християни, а як максимум люди, які займають якесь положення у церкві чи не якесь, а досить високе чи серйозне, можемо знати, що думає народ про церкву, на скільки вони просвітлені, чи навпаки, в чому непросвітлені і що ми як церковний устрій можемо донести до них, тобто яке ще світло для них не відкрите і відповідно вже знаємо в який бік нам рухатися як вісникам Божим.
Від 127 ст. книги починають висвітлюватися нагальні і чималі теми які, як ми говорили вище, торкаються кожну верству населення. На скільки тема велика і обширна нам показують діаграми, статистка і соціологічні опитування. Тема абортів актуальна і поширена для сьогодення. Так у 2011 було зафіксовано 163 668 абортів, а у 2020 – 64 574. Всього за 9 останніх років було зареєстровано 1 096 415 абортів, з яких у державних медзакладах – 1 048 974, а у приватних – 47 441. Ці цифри лякають і нам як церкві Божій є про що задуматися. Дивлячись на цю статистику, ми можемо вже зараз виховувати у своїх дітях відповідальність і створювати клуби для підлітків аби прищеплювати любов і повагу до життя і правильний підхід до теми сексу, сім’ї і дітей у будь якому аспекті. Тема ковіду стоїть на другому місці після війни, за статистикою – 526 мільйонів захворювань і 6,28 мільйонів – з летальним кінцем. Особливо зрілі люди хвилюються стосовно ковіду і цікавляться новинами. Тема екології також дуже близька для кожного другого громадянина України, навіть якщо він і не завжди попадає сміттям до урни. А найголовніше, що висновки вище написаних нагальних тем подаються через призму Біблії і Божої вісниці. Цікаво, що порушені теми також висвітлюються і в Святому письмі і там їм надається особлива увага. Тож кожне з порушених питань є нагальним, актуальним і широким на сьогоднішній день.
Дивлячись на статистику, діаграми і соціологічні опитування, які нам надає центр Разумкова – можемо сказати, що автор являється об’єктивним і зацікавленим у найбільш точній інформації, також під кожною статтею або матеріалом містяться посилання для більш точної інформації.
Стосовно упередженості, то вона звісно є в цій книзі. Це стосується думки Ради церков щодо ЛГБТ суспільств. Бо церква офіційно виступає проти нетрадиційної орієнтації і тим паче, вінчань таких гріховних шлюбів. Наступний уривок з книги свідчить про упередженість автора: «На переконання ВРЦіРО, пропоновані законопроектом № 5488 зміни несуть пряму загрозу для реалізації конституційного права на свободу слова та свободу вираження поглядів. Адже учасники суспільної дискусії, в тому числі релігійні діячі, які критикуватимуть одностатеві відносини та партнерства як аморальні, гріховні та закликатимуть до обмеження пропаганди такого неприродного, розбещеного способу життя, а також виступатимуть проти розширення прав таких людей(зокрема, у сфері усиновлення та подружніх відносин), опиняться під загрозою переслідування та стягнення великих штрафів лише за свої слова і публічно висловлену позицію на користь природніх подружніх стосунків».
Ця книга абсолютно логічна, її головна тема – це люди і релігія, в першій частині ми бачимо відношення людей до релігійності а у другій половині – відношення церкви до оточуючого середовища.
Стосовно надійності інформації можна залишатися впевненим, вона підкріплюється статистикою, яку можна перевірити у інших джерелах в інтернеті і діаграмах. Також там є соціологічні опитування, які так само можна перевірити та порівняти у інших джерелах. Залишаються лише опитування людей у першій половині книги, в які ми можемо або вірити або ні, бо цей експеримент проводив центр Разумкова і більше його нема, лише в цих матеріалах.
Центр Разумкова здійснює постійний моніторинг церковно-релігійної ситуації в Україні, зокрема – соціологічний моніторинг стану і тенденцій розвитку релігійності українського суспільства, рівня суспільної довіри до Церкви як соціального інституту, а також громадської думки стосовно ролі релігії і Церкви в суспільному житті, державно-конфесійних, міжконфесійних і міжцерковних відносин. Особливо прочитання рекомендується для науковців, пасторів – аби знати ситуацію в світі, тобто що думають люди, це видно з опитувань. Однозначно книга підвищить знання в області релігієзнавства і позиції церков.
Студент УАТІ Остапчук Петро