Війна в Україні: як на події впливає Ватикан

15-12-2022, Комментариев нет

Про наративи папи Франциска щодо війни в Україні розповідає професор Іван Остащук

Чому в українських і світових медіа широко обговорюються промови та інтервʼю папи Франциска щодо війни в Україні?

Наразі думка публічних людей поширюється всією земною кулею за одну мить. Тому є можливість прочитати різними мовами те, що було оприлюднено за кілька хвилин. Папа Римський очолює найбільшу за чисельністю релігійну конфесію, тому зрозуміло, що його думка викликає інтерес. Його слухають і як главу Католицької церкви, і як публічну людину. В Україні є католики двох обрядів – візантійського та латинського, яким теж важливо знати думку єпископа Риму про драматичні події в Україні.

Оскільки папа Франциск є видимим главою Католицької церкви, то коментарі про російсько-українську війну католики в Україні та світі сприймають як частину віровчення чи обовʼязкову модель оцінки ситуації?

Польський автор Томаш Ровінський образно сформулював, що у ХХІ столітті живемо у часи «турбопапства»: доволі розмиті межі між повчанням папи, його позицією ex cathedra (обовʼязкове для Католицької церкви повчання про віру й мораль) та звичайними промовами, приватними поглядами на певні події чи людей. Інколи  політику і дипломатію апостольської столиці ототожнюють з вірою й мораллю, що є неправильним. Тут слід чітко розділити: питання віровчення та моралі Католицька церква видає лише в офіційних документах, а промови чи інтервʼю папи Франциска мають таке ж саме значення, як, наприклад, короля Швеції чи президента Бразилії. У питаннях політики всі католики мають свободу думки. На цю сферу віровчення  може впливати лише опосередковано.  Хоча, помітність та особистий авторитет Франциска відіграють свою роль.

В Україні низка висловлювань Франциска наразились на гостру критику і несприйняття, зокрема порівняння страждань російських та українських солдатів.

Так, через кілька тижнів після повномасштабного вторгнення, 18 березня 2022 р., коли на околицях Києва чинилися страхіття з мирним населенням, а українська армія героїчно відбивала напад переважаючих сил противника, папа у промові перед представниками освіти сказав, що варто подумати про молодих російських солдатів, яких відсилають на фронт. А далі згадав й українських воїнів, молодь, мешканців України. Проте замість жалю до ворожої армії, яка напала на мирну державу без жодної причини, варто було б чітко сказати про очільників та винуватців цієї страхітливої війни. Але  папа цього не зробив, лише висловив шкоду про всіх воїнів з обох сторін.

Повідомлялося, що папа готовий відвідати Україну та країну-агресора, щоб спробувати виступити в ролі миротворця

Кілька разів Франциск висловлювався про свій намір відвідати Київ та столицю країни-агресора. У травні в інтервʼю італійській газеті  «Corriere della Sera» папа сказав, що через два тижні після початку війни доручив Державному секретареві кардиналу Пʼєтру Пароліну передати Путіну, що готовий поїхати до Москви, щоб «відкрити якесь вікно» для перспективи миру. Проте згоди не отримав. Припускаємо, що її і не буде. До Києва папа планував приїхати потім, очевидно, маючи намір привезти якісь новини про можливе припинення війни. В Україну папа відправляв кардиналів, які ознайомлювалися з ситуацією на місцях, привозили гуманітарну допомогу тощо.   

Серед негативно сприйнятих в Україні та і на Заході була фраза папи про те, що напад Росії спровокувало НАТО.

У щойно згаданому інтервʼю, а також у червні в газеті «La Stampa» Франциск сказав, що начебто однією з причин нападу на Україну було те, що «НАТО гавкало біля дверей Росії». І цю думку нібито папі сказав один політик, глава держави, імʼя якого так і не назвав. Не складно зробити висновок, що цей анонімний політик був виразно антизахідно та антиамериканськи настроєний. Звісно, що ці слова викликали бурю критики на адресу папи. Тут, безумовно, понтифіку не варто було таке говорити. Тим паче посилаючись на приватну думку лише одного свого співрозмовника.

Чи впливає українська критика висловлювань Франциска на його позицію?

Вважаю, що так. Обурення українців, як католиків, так і громадянського суспільства загалом, помітно змінює позицію папи в оцінці війни. Однією із негативно і навіть болісно сприйнятих в Україні була фраза на День незалежності України про «невинну жертву війни» дочку одного з ідеологів Кремля Дугіна, який є одним із винуватців кривавої війни. Хвиля обурення в Україні та інших країнах Європи призвела до того, що 30 серпня видано комунікат із поясненням до промови папи та формулюванням позиції щодо війни. І там чітко написано, що цю «морально несправедливу, неприпустиму, варварську, безсенсову, відразливу та святотатську війну» спричинила росія.  28 листопада в американському часописі «America» було надруковане інтервʼю папи, в якому він знову підтвердив, що саме росія є винною у нападі на Україну.

На Вашу думку, що є найважливішим у діяльності папи Франциска щодо російсько-української війни?

Це допомога у звільненні українських полонених та постійне нагадування всьому світу про війну, від якої страждають мільйони українців. Державні посадовці підтверджували, що папа допоміг звільнити чимало полонених, особливо тих, яких було складно повернути. Деталей ні Україна, ні Ватикан не повідомляють, але можна припустити, що Франциск звертався до найвпливовіших світових лідерів у цій справі. Ватиканська дипломатія є чи не найдавнішою, а мережа дипломатичних представництв одна з найбільших серед держав. І що не менш важливо, папа постійно закликає всіх людей доброї волі до молитов за мир в Україні. Оскільки його звернення слухають мільйони людей по всій земній кулі, то така духовна сила вельми значима.

Питання — Роман Липівський


Рубрика: Религиозная свобода, Церковь и общество

RSS канал Следите за поступлением новых комментариев к этой статье через RSS канал

Оставьте свой комментарий к статье:

Для форматирования своего комментария (жирный, курсив, цитата) - выделите курсором текст в окне комментария и нажмите одну из кнопок форматирования [B, I, Quote].
Если вы желаете исправить свой комментарий или удалить его, напишите нам в редакцию.
Ознакомьтесь с нашими правилами публикации комментариев.

© Интернет-газета "ПУТЬ", 2006-2022
При использовании материалов указывайте эл.ссылку на цитируемую статью, в бумажной публикации – короткую ссылку на наш ресурс. Все права на тексты принадлежат их авторам. Дизайн сайта: YOOtheme GmbH.
Техническая поддержка сайта: info@asd.in.ua

Христианский телефон доверия: 0-800-30-20-20 (бесплатно по Украине), 8-800-100-18-44 (бесплатно по России)

Интернет-газета "ПУТЬ"