Питання служителю: Стосовно посту перед причастям
Питання: Скажите пожалуйста обязательно ли нужно держать трехдневный пост перед причастием ? Стараюсь ходить в храм каждое воскресенье, но не всегда есть возможность придерживаться поста т.к каждый день работаю. И можно ли участвовать в таинствах причастия, если не исповедовался?
Відповідь: Вітання! Дякую за ваше запитання
Ваше питання комплексне і тому відповідь буде складатись із декількох частин. Для початку давайте розглянемо питання сповіді. Практика сповідування в нашому традиційному розумінні виникла у VII столітті. Ірландські монахи започаткували нову форму сповіді, яка закоренилася і є присутньою у Церкві дотепер. Мова йде про персональну сповідь у, до якої можна приступати багато разів протягом життя. У 1215 р. ця форма сповіді, яка за наявності деяких видозмін дійшла і до нашого часу. Та що каже Слово Божеє? В Святому Євангелії від Матвія 6:6 Христос заповідує: «А ти, коли молишся, увійди до своєї комірчини, зачини свої двері, і помолися Отцеві своєму, що в таїні; а Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно». Апостол Іван у своєму першому посланні 2 розділ 1-3 тексти пише: «А коли хто згрішить, то маємо Заступника перед Отцем, Ісуса Христа, Праведного. Він ублагання за наші гріхи, і не тільки за наші, але й за гріхи всього світу. А що ми пізнали Його, пізнаємо це з того, коли заповіді Його додержуємо». Але, якщо ми провинились (посварились) з якоюсь конкретною людиною, то варто спочатку примиритись із цією самою людною: «і піди, примирись перше з братом своїм, і тоді повертайся» Святе Євангелії від Матвія 5:24
Ще один аспект вашого питання полягає у дотриманні посту перед Причастям. Христос приймав Вечерю із Своїми апостолами ввечері і Він ніде не заповідав обов’язковий піст перед цим. Ісус акцентує Своє увагу не на формальному дотриманні ритуалу, а головне значення має стан душі й серця, а не шлунку. Якщо ви переживаєте, чи гріх поїсти перед прийняттям Причастя – ні, в Біблії про це не зазначено. Дана практика дотримання трьох-семиденного посту перед Причастям виникла в 18-19 століттях, в період коли люди причащалися раз-два на рік, відповідно вони і постили близько тижня і цей ритуал цілком не походить із Слова Божого, а отже слугує просто рекомендацією і не більше. Як і було зазначено раніше, Христос акцентував увагу на стані душі, стосунками із Господом, чи людина в мирі із своїми ближніми. Павло в першому посланні до Коринтян 11 розділ 18-34 тексти, він каже коли саме прийняття Вечері йде в прокляття людини.
Тобто, Причастя слугує не для просто споживання, і формального дотримання триденного посту, а як нагадування про Божу милість та Його скорий прихід: «Кажу ж вам, що віднині не питиму Я від оцього плоду виноградного, доки Божеє Царство не прийде». Святе Євангеліє від Луки 22:18. На сторінках Слова Божого – Біблії є чіткі норми стосовно нашого християнського життя.
Хай Бог благословить вас!
З повагою,
Вадим Довбня, бакалаврант богослов’я