УКРАЇНСЬКЕ ХРИСТИЯНСТВО В ЦИФРОВОМУ СВІТІ: ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ. Колективна монографія. За редакцією Андрія Смирнова
Опис книги: за ред. А. Смирнова. Острог: Видавництво Національного університету «Острозка академія» 2022
У даній монографії: «Українське християнство в цифровому світі: виклики та перспективи» дев’ять статей, із 284 сторінки, пишуть їх українські релігієзнавці, богослови та філософи, для тих, хто цікавиться релігієзнавчою тематикою, науковцям, викладачам та студентам.
Кладуть собі за ціль з’ясувати влив цифровізації на розвиток українських спільнот в Україні, також вплив віртуальної реальності на трансформацію форм релігійності сучасної людини, християнської комунікації на медіатизацію релігійного життя.
Однією із головних тез цих статей, говорить, що майбутнє української Церкви чи Церков у технологічному світі залежить від сьогоднішнього ставлення тих же Церков до сучасної науки, техніки, медицини.
Беручи до уваги факт, що статті написані різними людьми, варто розуміти, шо стиль написання статей може в певній мірі різнитися. Але цей факт, не створює перешкод у розумінні тексту, і розділення у сприйнятті не відчувається. Попри те, мова монографії є науково-популярного стилю, проте досить доступна пересічному читачеві, який зацікавлений темами та питаннями, які тут піднімаються.
Також присутній якісний виклад матеріалу, обміркована література, дослідження авторів, та аналіз зібраної інформації, вказує на об’єктивність поданих статей у монографії.
Першою статтею є «Можливості моделювання релігійної комунікації у мас-медійному середовищі» авторка Петрушкевич Марія – докторка філософських наук, завідувачка кафедри філософії та культурного менеджменту національного університету «Острозька академія». Вона ставить собі за ціль, розглянути особливості інформаційного суспільства та які є виклики перед християнською комунікацією, також загальні та релігійні моделі комунікації.
Автори Володимир Волковський – кандидат філософських наук, науковий співробітник Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України та Андрій Смирнов – доктор історичних наук, професор кафедри історії ім. проф. М. П. Ковальського Національного університету «Острозька академія», пишуть статтю «COVID-19 і війна: церква онлайн у перспективі апокаліпсису». Вважають о загострення питання ідентичності Церкви та її участі в суспільстві, спричинили COVID-19, повномасштабна війна, та інші кризові ситуації, і в статі розглядають
Наступну статтю «Теоретичні передумови місіонерської активності християнських церков» пише Андрій Шиманович – кандидат філософських наук, протоієрей Православної Церкви України. Автор звертає увагу на церковній місійній діяльності у віртуальному просторі.
Юліана Лавриш – кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри нових медій факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, у статті «Від отримання Томосу до пандемії COVID-19: особливості онлайн комунікації Православного Духовенства в Україні» авторка зазначає про те, як УПЦ МП та ПЦУ почала діяльність онлайн контенту, також про це міститься цікава статистика.
Стаття «Доповнена реальність церковного служіння під час війни» автора Георгія Коваленка — – кандидат філософських наук, ректор Відкритого православного університету, протоієрей Православної Церкви України, підіймає такі теми, як онлайн трансляції богослужіння в церкві, дає цікаву статистику, також пише про діджеталізацію Православної церкви.
Уляна Севастьянів у роботі «Формування та втілення комунікаційної стратегії в католицьких конфесіях України: сучасний контекст» подає цікавий аналіз та робить історичний екскурс над відомими документами та енцикліками Католицької Церкви про медіа та комунікацію. Уляна – кандидатка філософських наук, викладачка кафедри філософії та педагогіки Факультету громадського розвитку та здоров’я Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Ґжицького.
Максим Балаклицький – доктор наук із соціальних комунікацій, професор кафедри журналістики Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна написав статтю «Українські Протестанти і цифрова культура» в дану монографію. І в статті розглядаючи цифровізацію в протестантизмі України автор піднімає питання освітнього та прикладного аспектів взаємодії цифрової культури та протестантизму. Максим зазначає, що українське цифрове богослов’я, успішно намагається привнести всі важливі чинники, проповідування Слова Божого у віртуальний світ, хоч воно і є новим явищем.
Сергій Тимченко – доктор філософії, ректор навчально-дослідницького центру «Реаліс», написав статтю «Євангельські громади України в епоху цифровізації та медіатизації: релігійні та етичні виклики». Автор проаналізувавши цифровізацію та її місце серед українських євангельських спільнот, описує екзистенціальні виклики, які постали серед членів спільнот в онлайн просторі.
Петро Балог – доктор теології, директор Інституту релігійних наук св. Томи Аквінського, в статті «Майбутнє української церкви в Технологічному світі» пише про, різноманітне використання онлайн інструментів та позитивне бачення цифровізації, також він старається спрогнозувати співіснування технологічних винаходів з Церквою та реакцію на одне одного.
Віктор Чумаков, бакалаврант богослов’я